×

Historie hledání

Nepodceňujte brzdy ve svém autě. Kvalitní brzdy mohou zachránit život, radí motocyklový závodník Martin Rigó

 

K bezpečnosti na silnicích výrazně přispívají kvalitní brzdy. Nejdůležitějším prvkem aktivní bezpečnosti jsou podle specialistů z Autodílů Meteor účinné brzdy, které umožňují zpomalení a zastavení. Motokrosový závodník Brzdové kotouče a destičky Hella Pagida zakladatel sítě Autodíly Meteor jednoznačně doporučuje brzdy Pagid. „Výrobců brzd je dnes velké množství. Není problém si na východě objednat brzdové destičky, dát jim nějakou značku a prodávat. Velmi často to nejsou tak kvalitní brzdy a troufám si říct, že mohou ohrožovat bezpečnost řidičů i chodců. Brzdy Pagid jsou jedním ze šesti světových výrobců brzd, kteří dodávají brzdové systémy přímo výrobcům aut. Jsou to opravdu špičkové brzdy,“ popisuje Martin Rigó.

Nepsané pravidlo říká, že když sjedete na svém vozidle brzdové destičky, tak je vyměníte. Když je sjedete podruhé, je potřeba vyměnit společně s nimi také brzdové kotouče. „Chcete-li mít jistotu, že zabrzdíte, když potřebujete, je dobré s druhými sjetými destičkami tedy vyměnit i kotouče. Na každém brzdovém kotouči je vyražena jeho minimální tloušťka spočítaná přesně pro vaše auto. Provozem auta, brzděním, dochází ke ztenčování kotouče. V nejhorších případech se může stát, že praskne,“ vysvětluje Martin Rigó. Zkuste si představit k jak obrovským silám a třením při brždění dochází. Brzdová destička, která zastavuje vaše auto je častokrát o dost menší než mobilní telefon. Ta tlačí na brzdový kotouč a musí zastavit auto, které váží asi tunu a půl a někdy má za sebou i plný přívěsný vozík nebo karavan. Při brzdění vznikají obrovské teploty a tření.

 

Životnost brzdových destiček ovlivňuje stáří auta i styl jízdy

A jak je to s životností brzdových destiček? Se stářím auta vydrží o něco méně. Zatímco s novým autem můžete s kvalitními brzdami najet 60 až 100 tis. km, se starším autem se jejich životnost snižuje. Působí tam více vlivů, převážně jde o opotřebení celé nápravy a vzniklých vůlích.  Velký vliv na životnost má styl řízení a trasa, po které jezdíte. Pokud jezdíte delší trasy po rychlostních silnicích, tak nemusíte tolik šlapat na brzdy. Jiné je to ve městě, tam se na brzdě stojí skoro každých sto metrů. Opravdu levné brzdové destičky vydrží třeba jen 10 000 km. Přitom si stačí připlatit pár stokorun a víte, že vám mohou vydržet i pětkrát déle. Když šlápnete na méně kvalitní brzdy, tak budou brzdit do určité teploty, při vyšších teplotách (delším brzdění) destička tzv. zesklovatí a brzdy sníží svoji účinnost a vy přestanete snižovat rychlost. A to je špatně, jelikož to poznáte až při krizovém brzdění. Brzdy Pagid pak v těchto situacích oceníte. Rada na závěr od motokrosového závodníka Martina Rigó jak správně brzdit zní: „Jezděte, jako když voda teče.  Co to znamená? Jezděte i brzděte plynule. Tím, že nebudete jezdit brzda-plyn, šetříte palivo i brzdy“.

Pro brzdy Pagid si zajděte do prodejny Autodílů Meteor ve Žďáru nad Sázavou, v Jihlavě, v Třebíči nebo na našem e-shopu.

 

 

 

Naši dodavatelé