Na kole i autem

Jak převážet kola autem

MR Poslední úprava 24.09.2019 03:50

Jak převážet kola autem? Poradí vám odborníci v Autodílech Meteor

 

Krásy Česka se nejlépe poznávají a užívají ze sedla kola.  Díky nosičům kol můžete kola jednoduše převézt kamkoliv. Na co si dát pozor, jaké jsou vychytávky a co od nosičů kol očekávat, jsme se zeptali Jana Hrůzy z Autodílů Meteor. V jejich prodejnách v Třebíči, Jihlavě i Žďáru nad Sázavou si nosiče kole můžete vybrat a také vás naučí, jak je instalovat.

 

Jaké máme možnosti, když potřebujeme převážet kola autem?

Kola můžeme dát na střechu, na tzv. páté dveře na kufr nebo na tažné zařízení. Další možností je umístit kola dovnitř auta. Některá auta umožňují uchycení za přední vidlice, jedná se spíše o větší automobily. Většina řidičů vozí kola buď na střeše, nebo vzadu na autě.

Podle čeho se máme při pořizování nosičů kol rozhodovat?

Jednoznačně podle typu auta, kterým budete kola převážet. Také záleží na tom, kolik kol potřebujete přepravit. Pokud nemáte na autě tažné zařízení, doporučuji zvolit střešní nosič. Také u menších aut jsou střešní nosiče dobrou volbou. Vlastníte-li například SUV, doporučuji umístit kola na tažné zařízení. Někteří lidé volí formu převážení kol uvnitř auta. Z mého pohledu si tím zbytečně zaberou vnitřní prostor a pokud tam není možnost bezpečného uchycení, může dojít k poškození kol. Volil bych jednoznačně nosiče kol.

 

Střešní nosiče mohu dát na jakékoliv auto?

Nejprve si ověřte, jestli má vaše auto střešní nosiče, nebo-li zahrádku. Pokud ne, musíte si pořídit příčníky, které se montují na střešní podélníky, pod střešní lem nebo na fixační body. I s tímto vám umíme v Autodílech Meteor poradit.

 

A jak je to s převážení elektrokol? Na střechu, nebo za auto?

Elektrokola se dají převážet bez problém. Nosiče vyrábí např. německá firma Uebler a švédská Thule. Vzhledem k jejich hmotnosti je problém dostat elektrokola na střechu, proto je mnohem pohodlnější použít nosič za tažné zařízení. Dejte si ale pozor, abyste měli speciální nosič, který je určený pro elektrokola.  S ohledem na zatížení tažného zařízení, které má ve většině případů pouze zátěž 50 kg, se doporučují dvě, maximálně tři elektrokola.  Poradím vám jednu vychytávku. Z elektorkola si sundejte baterii a budete mít elektrokolo o dost lehčí. Díky tomu můžete použít klasický nosič na kola a vejdou se vám tam hned čtyři.

 

Na kolik mě pořízení nosiče kol na střechu vyjde?

Nejlevnější nosiče kol můžete pořídit za pár stovek, ale nižší pořizovací cena se také odráží v nižší kvalitě. Prodávají se od 350 do 3 000 korun za jeden kus uchycení na střechu.  Dražší nosič je vyrobený z kvalitnějšího materiálu, je uzamykatelný, déle vydrží a instalace je také rychlejší. . A počítejte s tím, že doporučená rychlost u levnějších nosičů kol na střeše je 80 km/hod.

 

Pro převážení kol za autem mi stačí jen tzv. koule?

Kouli potřebujte proto, abyste mohli nosiče kol upevnit na tažné zařízení.

 

Pokud se rozhodnu pro  variantu převážení kol vzadu a nemám tažné zařízení, vyplatí se mi to?

Jste-li cyklisté a rádi vyjíždíte na kola, určitě se to vyplatí. V každém lepším autoservisu vám namontují homologované tažné zařízení. Ta také dodáváme. Dostanete typový list, zajedete si na evidenční kontrolu. Tam udělají zápis, že máte schválené tažné zařízení, skočíte si na úřad a za malý poplatek vám úředník přidá do velkého technického průkazu tažné zařízení. Nesmíte zapomenout si pořídit třetí SPZ, jinak byste dostali pokutu.

 

Na dovolenou s kolami jezdíme jednou ročně a nechce se mi řešit vlastní nosič. Můžeme si je půjčit?

Docela vám rozumím. Nosič na kola na tažné zařízení musíte mimo sezónu uložit do garáže nebo do sklepa. Pokud tuto možnost nemáte a navíc víte, že nosič na kola použijete jednou do roka, je lepší si ho vypůjčit. V Autodílech Meteor si můžete půjčit na dovolenou jak nosiče kol, tak i střešní boxy. Takže se určitě zastavte.

Naši dodavatelé

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací